Tvořeníčko
Pár nápadů co dělat, našla jsem je na stránkách s podobnou tématikou:
Kuře z papíru (maloval a lepil Mareček 3roky). Z papíru vystřihneme 2 vejce, nožky z barevného papíru, hřebínek, oči, zobák. Necháme dítě podle libosti pomalovat barvami a slepit. Pak můžeme připíchnout na nástěnku, nebo přidáním špejle vytvořit zápich. Autor: Pavla Konyová
S Marečkem (v dubnu 3 roky) jsme tvořili zápich z vyfouknutého vejce. Nejdříve Marek natřel vejce bílou temperou, po zaschnutí domaloval oči zobáček a hřebínek, poté přilepil křídla izolepou a mašličku lepidlem. Dovnitř pak dáme špejli a horní dírku výfuku zalepíme izolepou aby vejce po špejli neklouzalo. Můžeme použít i vejce z „polystyrenu“. Autor: Pavla Konyová
Srdíčko pro maminku
Pomůcky: prstové nebo vodové barvy, bílý papír
A4, tužka, nůžky
Postup: Na bílý papír si nakreslíme srdíčko tužkou. Po okrajích srdíčka obtiskujeme prsty – můžeme střídat barvy
. Potom natřeme celé dlaně barvou a obtiskneme pravou dlaň na pravou půlku srdce
a levou dlaň na levou půlku srdce. Srdíčko vystřihneme a máme hotovo.
Vosková kresba
Pomůcky: bílá voskovka, bílý papír, vodové barvy
Postup: Na bílý papír bílou voskovkou nakreslíme obrázek
. Celý papír natřeme vodovými barvami – buď jednou barvou, nebo barvy můžeme střídat. Co bylo namalováno voskovkou nám krásně vystoupí, protože vosk odpuzuje vodu Raději své voskovky první vyzkoušejte jestli opravdu vodu odpuzují, protože se mi stalo, že neodpuzovali a tudíž nám obrázek nevyšel
Škrabaný obrázek
Pomůcky: voskovky, štětec, tuš, čtvrtka papíru, ostrý předmět (nejlépe špendlík)
Postup: Na tvrdý papír namalujeme voskovkami různé barevné proužky – pořádně přitlačit na voskovky. Celý papír natřeme tuší a po zaschnutí do ní vyškrabáváme špendlíkem obrázek. Obrázek bude barevný podle toho jaké jsme použili barvy
Malování na papírovou ruku
Pomůcky: bílý papír, prstové barvy, černý fix nebo černá tuš
Postup: otiskneme ruku na papír a tuší nebo černým fixem domalujeme detaily. Můžeme pomalovat každý prst zvlášť nebo dlaň namalovat jako „obličej“ a prsty jako vlasy.
Květináč s ještěrkou
K vyzdobení květináče využijeme nové dekorační prostředky, s jejichž pomocí lze i prostorovou plochu květníku pojmout jako reliéfní obraz. S dekoračními akrylovými tmely, gely a barvami vytvoříme působivou plastickou výzdobu.
.
1. Vnitřek hliněného květináče natřeme několika vrstvami obyčejného bílého Balakrylu. Tím zabráníme prosakování vody při zalévání a následnému poškození dekorace na vnějším obalu květináče.
.
2. V misce si namícháme malé množství akrylové barvy v odstínu, který se nejlépe hodí pro malbu vnější strany květináče. Pak do barvy přidáme strukturální gel a vše rozmícháme do homogenní kaše.
.
3. Čistou hliněnou stěnu květináče pokryjeme tónovaným nátěrem s akrylovým gelem. Vznikne tak povrch s hrubě zrnitou strukturou, který po zaschnutí dobře drží. Další možností je, že květináč natřeme rovnou strukturálním gelem a po zaschnutí jej přetřeme akrylovou barvou .
.
4. Nátěr za chvíli zaschne a můžeme pokračovat. Na zrnitém povrchu u okraje květináče můžeme namalovat plnou linku v tmavší barvě. Přechod z plně vykryté plochy na zrnitou vytváří tečkovanou malbu.
.
5. Kámen, na který posadíme později ještěrku, vytvoříme akrylovým praskacím tmelem. Špachtlí naneseme na stěnu silnou vrstvu tmelu a rozhrneme ji do oválného tvaru balvanu. Ihned na povrch tmelu začneme foukat fénem, až se objeví praskliny.
.
6. Čerstvě nanesený tmel intenzivně vysušujeme fénem po dobu, dokud vznikají trhliny. Po zaschnutí kámen natřeme řídkou, vodou rozředěnou akrylovou barvou. Necháme barvu usadit v trhlinách a výstupky lehce setřeme vlhkým hadříkem.
.
7. Na kámen měkkou tužkou předkreslíme tvar ještěrky a akrylovým lehčeným reliéfním tmelem vymodelujeme její podobu. Špachtlí naneseme vždy trochu tmelu a druhou čistou špachtlí jej uhladíme do žádaného tvaru, až po částech vše domodelujeme.
.
8. Do ještě mokrého reliéfu můžeme zasadit barevné střípky nebo mozaikové čtverečky, které rozštípeme na čtvrtiny a použijeme. Kamínek nebo střípek mírně zatlačíme do měkkého tmelu a reliéf necháme v klidu až do úplného zaschnutí, což je doba úměrná síle vrstvy (2 až 24 hodin).
.
9. Naše rostlinka šater zední (Gypsophila muralis) je velmi dekorativní. Několik tenkých stvolů vždy vyráží z jednoho kolínka se dvěma lístečky a podobně se stále větví dál. Na konci každého stvolu rozkvétá jemný kvítek, takže rostlina je celá obsypaná drobným kvítím. Její podobu můžeme přenést na květináč.
.
10. Pozadí kamene s ještěrkou doplníme květinovou malbou. Tenkým štětcem namočeným do zelené akrylové barvy nejdřív namalujeme stavbu rostliny s úzkými stvoly a hadovitými lístky. Na konci stvolů pak červenými tečkami znázorníme okvětí se světlou tečkou uprostřed.
.
11. Hotový květináč je krásnou dekorací do každého bytu.
Negativ - pozitiv
Velkou čtvrtku formátu A3 přeložíme na půlku. Na první polovinu nakreslíme klovatinou jakýkoli libovolný obrázek. Po zaschnutí klovatiny můžeme pro lepší vzhled do obrázku vyrýt jehlou různé znaky, nebo ho jen tak poškrábat. Poté vezmeme olejovou barvu podle vlastního estetického vkusu a houbičkou nebo hadříkem přetřeme obrázek. Máme tak hotový pozitiv. Negativ vytvoříme téměř stejným postupem – jen s tím rozdílem, že to, co je na pozitivu nakreslené klovatinou zůstane nepokreslené, a to, co je na pevním obrázku volné, tak na druhém pokreslíme klovatinou. Vyjdou nám pak krásné obrázky velice pěknou netradiční technikou. Vhodné pro děti od 5 let.
Šablony zvířátek pro ruličky od toaletního papíru.
Velikost obrázků je upravena pro tisk na A5 (210×148mm). Přibližný průměr hlaviček cca 5cm. Pokud budete mít vlastní šablonky, můžete nám je zaslat a rozšířit tak „zoo“ o další zvířátka.
Figurky z kaštanů, panáčci a zvířátka pro inspiraci a kreativní tvoření s dětmi. Kdo nezvládne může si kreslit veselé podzimní listí nebo vystřihovat obrázky do oken.